سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶

اخبار

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد: رشد 100 درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بندرخرمشهر

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد:  رشد 100 درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بندرخرمشهر

معاون وزیر راه و مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی از رشد 100 درصدی تخلیه و بارگیری کالا از ابتدای سال جاری تا کنون در بندرخرمشهر خبر داد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر، محمد راستاد صبح امروز از اسکله ها، محوطه ها، پسکرانه، پایانه ریلی و مسافری مجتمع بندری خرمشهر بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت پروژه های سرمایه گذاری در دست اجرا، شناورسازی مغروقه ها و  لایروبی اروند رود قرار گرفت.

وی در جمع خبرنگاران گفت: یکی از اقدامات مهمی که سازمان بنادر و دریانوردی در بندرخرمشهر در دست اجرا دارد، پروژه سرمایه گذاری به منظور توسعه پایانه کانتینری این بندر است. این قرارداد با اعتباری بالغ بر 86 میلیارد تومان به مدت 15 سال با سرمایه گذار بخش خصوصی منعقد شده که زیر ساخت های پایانه کانتینری بندرخرمشهر را تا حد قابل قبولی ارتقا خواهد داد.

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه خارج سازی مغروقه های موجود در اروند رود و کارون را  از جمله اقدامات مهم دیگر سازمان بنادر در بندرخرمشهر عنوان کرد و افزود: در مجموع  182 فروند مغروقه از رودخانه های اروند و کارون خارج شده و همچنین سال گذشته قراردادی برای خارج سازی 39 فروند مغروقه با اعتبار 62 میلیارد تومان با بخش خصوصی منعقد شد که تاکنون 21 فروند آن عملیاتی شده و خارج سازی مغروقه های دیگر همچنان ادامه دارد.

راستاد در خصوص لایروبی اروند رود اظهار داشت: برای رسیدن به عمق 8 متر مسیر کشتیرانی رودخانه اروند 35 میلیون متر مکعب لایروبی می بایست انجام شود که این امر مستلزم 210 میلیون یورو اعتبار است.

وی با اشاره به مذاکرات انجام شده با طرف عراقی برای گشایش مجدد دفتر مشترک هماهنگی ایران و عراق((C.B.C افزود: راه اندازی این دفتر تسهیل کننده و پیش نیاز عملیات لایروبی است که این مسئله در حال حاضر توسط وزارت امور خارجه و کمیته حقوقی اروند در دست پیگیری است و امیدواریم با نهایی شدن این مذاکرات شاهد آغاز عملیات لایروبی اروند رود باشیم.

 معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: این امر به منظور استفاده بهینه تر از ظرفیت های موجود در بندرخرمشهر انجام خواهد شد.

راستاد گفت: فعالیت های بسیار مطلوبی نیز در زمینه توسعه صادرات در بندرخرمشهر انجام شده است به عنوان مثال تخلیه و بارگیری کالا در این بندر از ابتدای سال جاری تاکنون از رشد 100 درصدی برخوردار بوده است و همچنین عملیات تخلیه و بارگیری کانتینری در بندرخرمشهر رشد 50 درصدی داشته است.

وی در پایان اظهار داشت: در مجموع فعالیت هایی که در زمینه توسعه زیرساخت ها، روبناها، تأمین تجهیزات و سرمایه گذاری بخش خصوصی در مجتمع بندری خرمشهر صورت گرفته است و رشد و ارتقای بسیار مطلوب این بندر تجاری را به همراه داشته است.

 


۱۳ آبان ۱۳۹۶ ۱۶:۰۰
بندرخرمشهر |
تعداد بازدید : ۱۶۶