دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷

اخبار

مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر عنوان کرد:

عدم لایروبی اروند معضل توسعه بندر خرمشهر/ ایجاد خط کروز اروند به چابهار

عدم لایروبی اروند معضل توسعه بندر خرمشهر/ ایجاد خط کروز اروند به چابهار

مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر گفت: عدم لایروبی اروند مهم ترین معضل در زمینه توسعه بندر خرمشهر محسوب می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر، محمد محسنی در نشستی با حضور سرلشکر صفوی، فرماندار خرمشهر، مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند و جمعی از دانشجویان دانشگاه دفاع ملی اظهار داشت: حوزه تجارت آبی در دنیای امروز از اهمیت بالایی برخوردار است و در حال حاضر کشورهای برخوردار از آب های آزاد، دریاها و سواحل نقش مهمی در اقتصاد دنیا ایفا می کنند.

وی با بیان اینکه کشور ما به عنوان یک کشور دریایی و ساحلی جایگاه خوبی در حوزه تجارت آبی دارد افزود: در حوزه منطقه آزاد اروند و بنادر تحت مدیریت این منطقه با حمایت های سازمان بنادر اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.

مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر در خصوص وضعیت فعلی بندر خرمشهر عنوان کرد: در سال 96 پس از گذشت 10 سال، رکورد تخلیه و بارگیری کالا به میزان 2 میلیون و 300 هزار در بندرخرمشهر به ثبت رسید که بیش از 80 درصد آن مربوط به صادرات کالاهای غیرنفتی به عنوان یکی از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی بوده است.

به گفته محسنی در سال گذشته بیش از یک میلیون و 400 هزار تن کالا به کشور عراق صادر شده که شامل مصالح ساختمانی، کلینکر و مواد غذایی بوده است.

وی در ادامه به افتتاح یکی از بزرگ ترین پایانه های کانتینری کشور با ظرفیت 350 هزار TEU در بهمن ماه سال در بندرخرمشهر جاری اشاره کرد.

مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر همچنین به مزیت ها و ظرفیت های بندرخرمشهر اشاره کرد و افزود: با توجه به امکانات، ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری در رودخانه های اروند و کارون به آینده این بندر بسیار خوشبین هستیم و در آینده نزدیک شرایط بسیار خوبی در زمینه تجارت دریایی و اعاده آن در بندر خرمشهر را شاهد خواهیم بود.

محسنی ادامه داد: عدم لایروبی اروند رود یکی از مهم ترین معضل های موجود در زمینه توسعه بندر خرمشهر به شمار می آید که برای رفع این معضل به  ترغیب کشور عراق برای مشارکت در لایروبی اروند رود نیاز داریم.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات اخیر بندر خرمشهر در حوزه گردشگری دریایی اظهار داشت: ایجاد خط کروز اروند به چابهار با مشارکت چهار منطقه آزاد و حمایت سازمان منطقه آزاد اروند را در دست اقدام داریم که با راه اندازی این خط شاهد انقلابی در راه گردشگری دریایی خواهیم بود.

مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر یادآور شد: در تلاش هستیم با رونق گردشگری دریایی در اروند و کارون شاهد تحول معیشت مردم، اقتصاد خانوار و توجه به زندگی پیرامونی بنادر به عنوان یکی از مسؤلیت های اجتماعی مهم سازمان بنادر باشیم.

 

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۲۱:۳۵
روابط عمومی |
تعداد بازدید : ۲۹۳