دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸
 
در آیین افتتاح پروژه های توسعه ای ای بندر خرمشهر عنوان شد:
افزایش 4برابری ظرفیت کانتینری  دربندر خرمشهر
مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر گفت: با افتتاح پروژه یارد کانتینری بندر خرمشهر، ظرفیت کانتینری این بندر به ۴ برابر افزایش خواهد یافت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر، نورالله اسعدی در مراسم افتتاح پرروژه های توسعه ای   بندر خرمشهربمناسبت هفته دفاع مقدس که در سالن آمفی تئاتر این اداره کل برگزار شد افزود: توسعه و تجهیز بندر خرمشهر پس از جنگ از سال ۷۱ آغاز شده است، از اینرو بر اساس طرح جامع توسعه بندر خرمشهر،  ۲۰ پست اسکله و انبار باید بازسازی شود.

وی گفت: با اجرای طرح های توسعه ای، ظرفیت بندر خرمشهر به ۱۰ میلیون تن ارتقا می یابد

اسعدی تصریح کرد: با انجام این 4 پروژه  توسعه ای ۷ هکتار به اسکله‌های خرمشهر اضافه می‌شود که می‌توان به طور همزمان ۲۵۰۰ کانتینر با معیار TEU را جابجا کرد و اگر میانگین رسوب هر کانتینر ۶ روز باشد، داد رسوب کانتینر از ۱۰۰ هزار کانتینر به ۴۰۰ هزار کانتینر می‌رسد.

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر پیشنهاد داد که برای رفع رکود کانتینری در بندر خرمشهر میزان حقوق انبارداری و نگهداری کاهش پیدا کند تا رونق ورود کانتینر به این بندر بیشتر شود.

وی در ادامه گفت: بندر خرمشهر تا قبل از جنگ بزرگ‌ترین بندر کشور بود که ۶۵ درصد فعالیت بندری و گمرکی کشور در آن انجام می‌شد، اما در دوره جنگ تحمیلی عمده زیرساخت‌ها از بین رفت.

 

اسعدی اظهار داشت: بندر خرمشهر تا قبل از سال جنگ تحمیلی دارای ۲۰ پست اسکله، ۱۳ انبار به مساحت ۱۴ هکتار و دارای اسکله به طول ۲۳۰۰ متر بود که آبراه خرمشهر پذیرای کشتی‌های تا ۲۰ هزار تن بار بود و ظرفیت تخلیه و بارگیری بندر خرمشهر به ۵ میلیون تن کالا در سال بود. بعد از جنگ حدود ۸۰ درصد زیرساخت‌های بندر خرمشهر از بین رفت.

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر تصریح کرد:از بین رفتن زیرساخت‌های بندری هزینه زیادی به سازمان بنادر کشور تحمیل کرد و همچنین خنثی‌سازی مواد منفجره در خشکی و دریا انجام شد، ۱۸۱ فروند مغروقه از خرمشهر خارج شد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر ترمینال کانتینری با ۲۵۰ هزار کانتینر در سال با سرمایه‌گذاری ۱۷۵ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی راه‌اندازی شده است.

۴ مهر ۱۳۹۸ ۲۱:۲۲
روابط عمومی |
کد خبر : ۴۸,۰۸۲

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید