پنج شنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
 
در نشست رفع موانع و مشکلات بازرگانی بین ایران و عراق مطرح شد؛
افزایش حجم مبادلات و همکاری های بازرگانی بین بندر خرمشهر و عراق
مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهردر نشست رفع موانع و مشکلات بازرگانی بین ایران و عراق که با حضور رایزن اقتصادی کنسولگری ایران در جنوب عراق برگزار شد، از افزایش حجم مبادلات تجاری و همکاری های بازرگانی بین بندر خرمشهر و عراق خبر داد.

به گزارش روابط عمومی  اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر، نوراله اسعدی در این نشست که با حضور رایزن بازرگانی ایران در کشور عراق، مدیرکل گمرک خرمشهرو فعالان بخش خصوصی در بندر خرمشهر برگزار شد  گفت: بندر خرمشهر با توجه به  زیر ساخت های مناسبی که دارد مناسبترین گزینه برای صادرات به کشور عراق است وهدف از برگزاری این جلسه را  بررسی مشکلات و رفع موانع بازرگانی  و افزایش ترافیک حمل و نقل دریایی و صادرات به کشور عراق عنوان کرد.

وی تصریح کرد: هر دو کشور ایران و عراق ذینفع هستند و بندر خرمشهر به دنبال رفع مشکلات است و در راستای دستیابی به تعاملات بیشتر جلسات متعددی با صادر کنندگان و تجار عراق برگزار  وبسیاری از مشکلات نمایندگان کارخانه های سیمان عراق بررسی و مرتفع شد .

مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر ادامه داد: با توجه به شرایط تحریم در سطح کلان یکسری محدودیت هایی به وجود آمده است که بندر خرمشهر با اعمال کمترین میزان تعرفه نسبت به سایر بنادر کشور می تواند یک امتیاز خواهی به وجود آورد که منجر به سود اوری و ترافیک کالا در این بندر شود.

اسعدی افزود: هر شرکت کشتیرانی تجار یا صاحبان کالا که کالاهای خود را از بندر خرمشهر عبور دهند مشمول تخفیف تعرفه میشوند که هزینه تمام شده تجارتش بسیار باصرفه تر از بنادر دیگر کشور خواهد بود.

وی اظهار داشت: بندر خرمشهر در آخرین نقطه خلیج فارس قرار دارد و 62 مایل دریایی تا دهانه خلیج فارس با وجود مخاطرات زیاد از جمله مغروقه های دوران دفاع مقدس فاصله دارد  و در صورتی که امکان خارج سازی مغروقه ها و لایروبی اروند اجرایی شود ظرفیت بندر خرمشهر از 10 میلیون تن در سال هم بالاتر میرود و کشتی های با آبخور 9متر هم می تواند به این بندر تردد داشته باشد.

مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر از برگزاری نشست دو جانبه بنادر ایران و عراق در آینده نزدیک در کشور عراق خبر داد و گفت:  برگزاری این جلسات و بازدید از بنادرعراق در راستای رفع مشکلات در حوزه تجارت و مبادلات اقتصادی بین بنادر و بهبود حمل و نقل دریایی بمنظور افزایش توسعه تجارت بین دوکشور می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

۱۰ اسفند ۱۳۹۸ ۱۵:۲۷
روابط عمومی |
کد خبر : ۴۹,۶۱۴

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید